- dit motormagasin på nettet i samarbejde med danske radiostationer

Hør motorprogrammet hver uge - klik hér og se hvordan

 

Forsiden Nyheder Biltest Motorsport Diverse Kort nyt





  

      

   



 


  

  



  


Biltest: Zeekr 7X Privilege AWD

Kraftfuld og energi-hurtig performance-SUV


Af Søren Clauding – januar 2026

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Den er ret stor, den er ret kraftig og så er den ”energi-hurtig”, for nu at bruge et til anledningen opfundet begreb. Topmodellen i Zeekr modelprogrammet, der blev i lanceret i Danmark sidste sommer, hedder 7X, og Privilege-udgaven med firehjulstræk og op til 646 hestekræfter sætter meget i perspektiv, især fordi bilen ikke er skabt som en performancebil.

 

Hvad er den så, når den accelerer som en racerbil?

 

Vi vil gå så langt som til at kalde den en performance-SUV. For til trods for en vægt på 2,5 tons, rammer den 100 km/t på 3,8 sekunder, hvis man vil. ”Performance” bliver dog noget neddroslet, når man skal rundt i kurverne. Og det berettiger faktisk til SUV-betegnelsen. For ingen har vel for alvor set en racerbil skjult i en så stor og især tung bil. Frihøjden på 17,2 cm og firehjulstrækket retfærdiggør ikke alene betegnelsen, men også brugen af bilen – selvom det dér med den hurtige acceleration grænser til det ligegyldige.

 

Kræfter giver muligheder

Hvis nogen skulle være i tvivl, er Zeekr 7X en fuldt elektrisk bil. Og med en stor trækkraft kan den også håndtere en anhænger på 2 tons, hvilket betyder meget i et land som Danmark. Vi er så ret sikre på, at rækkevidden på de WLTP-officielle 543 kilometer da havner på noget nær det halve, og vintervejret skal nok også gøre sit. Men det gør egentlig ikke så meget.

 

Fordi: Zeekr 7X er udrustet med et 800 Volt 100 kWh (netto: 97 kWh) NMC batteri, der gør det muligt, at DC-lade med op til 360 kW (i praksis endnu højere fra 480 kW lade-stationer), og AC-opladning kan også foregå med 22 kW uanset version. Men: Selvom 22 kW ladere så småt er ved at poppe op derude i landskabet, er den officielle 360 kW opladningsmulighed mere realistisk end det man kan opnå på en endnu kraftigere DC-lynlader.

 

Hvor lang tid ad gangen, man kan oplade med 360 kW, står for os hen i det uvisse – for alene det, at finde en ledig lynlader med den kapacitet er en opgave. Men man kan vel kalde det for en slags fremtidssikring.


22 kW AC og 360 kW DC gør 7X ekstra energi-hurtig.


Tæt ved grænserne

Der ligger dog mere i det end blot dét. For det er også et signal om, hvor langt Zeekr er med at implementere høj-volts opladning i deres seriefremstillede elbiler. I Formel E verdensmesterskabet arbejder man med opladning på op til 600 kW, men kikker man lidt nærmere ind i tallene, er den gennemsnitlige opladningseffekt ved de pitstop, der er en obligatorisk del af E-Prix’erne for tiden, 480 kW, og i Formel E befinder man sig i grænseområdet for mobil elektricitetsanvendelse i praksis.

 

Zeekr selv kalder deres batterier for de hurtigst opladelige i masseproduktion, og det er næppe helt ved siden af.

 

Stor systembelastning

Nok om det. Men med to elmotorer på tilsammen op til 646 hestekræfter vil der ind imellem være nok at bruge strømmen til, og tilsvarende være behov for høj effekt i bilens indre strømsystem, og det skal det kunne holde til.

 

Zeekr har placeret en 422-hestes 440 Nm permanent magnet synkron motor på multilink-bagakslen og en 224-hestes 270 Nm induktionsmotor oppe fortil, hvor forhjulene håndteres via et regulært double wishbone ophæng. Det er en svær kunst at få to forskellige teknologier til at arbejde fornuftigt sammen, men det er egentlig lykkedes ret godt for Zeekr. De to teknologier har hver deres fordele, hvor sidstnævnte især udmærker sig ved at være den billigste.

 

Godt betalt

Bilen er i sig selv dog ikke udpræget billig i den prøvekørte udgave, som er prissat til 500.000 afgiftsbegunstigede kroner plus udstyr, hvor ved den løber op på 535.000 kroner. Vil man nøjes med baghjulstræk, kan man slippe med 400.000 kroner.

 

Omvendt er det lidt sådan, at sætter man fokus på 7X, som er en mellemstor til stor bil (4,79 meter lang og 1,92 meter bred), kan man ligeså godt (hvis man altså kan) gå efter topmodellen. For det første fordi firehjulstrækket i sig selv er en stor sikkerhed året rundt og for det andet en emmens fordel på glatte vinterveje. Desuden har den aktiv, adaptiv luftaffjedring med hastighedsafhængig variabel frihøjde. Standardfrihøjden er 17,2 cm, men den kan øges op til 23 cm til brug fx ved lettere terræn kørsel.

 

Kinesisk affjedringskomfort

Det er på mange måder hensigtsmæssigt, at man kan variere affjedringen, for i praksis oplever man en typisk kinesisk affjedringskomfort, som ikke præcis er det, mange danske bilister stræber efter. Det er muligt, at Zeekr er skabt med hjælp fra Volvo designere og ingeniører, men den er ikke utro mod sit ophav.

 

Og siden er udstyret ret omfattende: Grundudstyret, som man får med uanset version, inkluderer panorama-glastag med indvendigt panel, matrix LED lygter, Head-up Display, 360 grader kamera, varme i rat samt for- og bagsæder, 3-zone klimaanlæg og varmepumpe, lydanlæg med 10 højtalere og en 16” berøringsskærm, hvor menuen dog til tider er lettere kryptisk. Og hvad der er mere irriterende, så beklager bilen sig højlydt, når den mener, at man ikke koncentrerer sig nok om kørslen (fordi man har øjnene på skærmen).

 

Privilege udstyret inkluderer desuden 265/40 dæk på 21” alufælge, perforeret læderindtræk samt førnævnte aktive luftaffjedring, firehjulstrækket og sort tag. Og så kan man tilkøbe et par udstyrspakker, hvor den mest eksklusive er komfortpakken (der dog fordrer ”Advance Cockpit” pakken) med ikke mindst elektriske oplukkelige døre, ventilation i både for- og bagsider og massage i forsæderne.

265/40-21 hjul med orange 4-stemplede bremsekalibre er standard på Privilege versionen.


De rammeløse døre understreger det sportslige snit og kan iøvrigt åbne elektrisk.


Panorama glastaget har også et indvendigt panel.

Andre Zeekr test - find dem hér >>>



Model:

Zeekr 7X Privilege

Listepris:

Kr. 499.900

Motor og transmission:

RWD: 1 permanent magnet synkron elmotor. 422 hk, 440 Nm. FWD: 224 hk, 270 Nm. 100 kWh NFP-batteri, AC: 22 kW. DC: 360 kW. AWD.

Præstationer acceleration/ topfart/

Energiforbrug/ rækkevidde (WLTP):

3,8 sek./ 210 km/t/ 19,9 kWh/100 km/ 543 km.

Længde:

4,79 m

Bagagerum:

539-1978 liter

Anhængervægt: 2000 kg

Værd at bemærke:

Aktiv variabel luftaffjedring. Adaptiv fartpilot. 16" touch skærm. Head-up Display. 3-zone klimaanlæg. Varmepumpe. Sædevarme for og bag. Ratvarme. 360 grader kamera. Panorama glastag.





Der er fremragende plads ved bagsæderne.













Trods firehjulstræk og dobbelte wishbone forhjulsophæng er der plads til en 42 liter frunk.

Motorsiden.dk udgives og redigeres af Søren Clauding

© Motorsiden: Søren Clauding. Kontakt